Najčastejšie možnosti šírenia vírusov

marec 20, 2012

Hoci svet IT predstavuje nestále sa rozvýjajúce prostredie nuliek a jednotiek, exitujú určité poznané cesty, prostredníctvom ktorých sa vírus do počítača dostane najčastejšie.

  • médiá – akékoľvek médium (USB, DVD, CD-rom, flash, telefón, externý disk …), ktoré prepojíte s vaším počítačom, by ste mali skontrolovať cez antivírus ešte pred jeho otvorením. Ide o zariadenia, na ktoré dávate obsah, teda dáta zo svojho počítača za účelom prenosu na iný počítač. Môže ísť napr. aj o súbory, ktoré potrebujete zálohovať.
  • surfovanie po stránkach – mnohokrát sa človek na internete pristihne pri tom, že prvotný cieľ, ktorý bol definovaný ako vybavenie e-mailovej komunikácie alebo zistenie informácie skĺzne na ozajstné surfovanie na internete. Prostredníctvom banerov, vyskakovacích okien, či kontextovej reklamy sa dostaneme na stránky, ktoré sme nikdy neplánovali navštíviť. Tu sa môže nachádzať hrozba skrytého vírusu. Pokiaľ máte antivírus a navštívite stránku, ktorá je postihnutá vírusom, antivírus by vás mal upozorniť na hrozbu pri prezeraní tejto stránky. V niektorých prípadoch vás nemusí na takúto internetovú stránku antivírus ani pustiť.
  • nevyžiadaná pošta– máme namysli poštu označovanú ako spam. Ide často o reklamnú poštu, v ktorej ako príloha môže byť v nejakéj forme vírus. Spamom nie je pošta s reklamným obsahom, ktorý ste nejakým spôsobom povolili. Najčastejšie ide o povolenie pri hrách, alebo nejakých aplykáciách, pri ktorých sa pýta prevádzkovateľ na možnosť posielania reklamných správ. Takáto pošta predstavuje reklamu, newsleter s cieľom propagácie značky. Pokiaľ je jej súčasťou vírus, ide zrejme o „nedorozumenie“. S najväčšou pravdepodobnosťou bol newsleter posielaný z počítača, ktorý je napadnutý vírusom.
  • komunikačná platforma – nevyžiadaná pošta sa nemusí hneď spájať iba s e-mailom. E-mail je, zrejme aj dlho zostane, najviac postihnutým miestom, prostredníctvom ktorého sa vírusy rozširujú. Prostredníctvom komunikačnej platformy ICQ je možné dostať link s vírusom. Pokiaľ vám príde správa od známeho či neznámeho človeka prostredníctvom komunikačného média, ktorého obsahom je link s URL adresou, v žiadnom prípade naň neklikajte a napíšte kamarátovi, aby si skontroloval svoj počítač. S najväčšou pravdepodobnosťou ho má napadnutý várusom alebo iným škodlivým programom.